16 نکته که هنگام خرید بهترین نوع کولر گازی باید به آن توجه کرد.

16 نکته که هنگام خرید بهترین نوع کولر گازی باید به آن توجه کرد.

با تغییر دمای هوا بسیاری از افراد برای خرید وسایل گرمایشی و سرمایشی اقدام میکنند. در این مقاله می خواهیم از زمانی که نیاز برای خرید وسایل تهویه مطبوع در شما احساس می شود تا زمانی که تصمیم نهایی برای خرید می گیرید همراهتان باشیم و به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

در صورت نداشتن وقت کافی، توجه به تیترها به شما کمک خواهد کرد که کدام مورد بیشتر مورد نیازتان خواهد بود.

1)بهترین نوع کولر گازی برای شما کدام است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا انواع کولر گازی را بشناسید تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.

الف)کولر گازی پنجره ای

این نوع کولر گازی جزء ابتدایی ترین و ساده ترین نوع کولر گازی است. سیستمی یک تیکه که تمامی اجزای سیکل تبرید در آن قرار دارد.یعنی فن و کمپرسور در یک پک قرار دارند. این کولر گازی به راحتی در پنجره و کانال مورد نظر شما قرار می گیرد و تنها نکته ای که باید در هنگام خرید به آن توجه کرد ابعاد پنجره است. قرار گیری این تجهیزات در پشت پنجره باعث می شود صدای کمپرسور در داخل شنیده شود اما در این صورت کمی سرما به همراه صدا وارد محیط می شود.

مصرف این کولر ها نسبت به سایر تجهیزات سرمایشی بالاتر است و معمولا کنترل از راه دور ندارند. نکته ای که هنگام خرید باید به آن دقت کرد.

ب)کولر گازی پرتابل

همان طور که از اسم این کولر گازی پیداست یه تکه است و تنها یک لوله خرطومی پلاستیکی برای تخلیه گرمای موتور به آن وصل می شود. برای فضاهای کوچک 20 در 30 متر مربع که استفاده موقت دارند کاربرد دارند و با کمک چرخ ها قابل حمل اند.

پ)کولر گازی ایستاده

این نوع اسپلیت ها بر خلاف مدل قبلی دو تکه هستند. به این معنی که یک واحد خروجی نیز دارند و پنل اصلی آن بر روی زمین قرار می گیرد اما کندانسور آن باید بیرون از محل نصب شود. این کولر ها به دلیل قدرت بالای پرتاب هوا و توانایی سرمایش و گرمایش زیاد برای محیط های بزرگ مناسب هستند اما نمی توان آن ها را مانند کولر های متحرک جا به جا کرد.

اگر به فضای داخل اهمیت می دهید بهتر است از خرید این نوع کولر صرفه نظر کنید.چون این مدل فضای زیادی را در داخل خانه به خود اختصاص می دهد. اگر نمای بیرون ساختمان برای شما مهم تر است می توانید از این نوع کولر استفاده نید.

ت)کولر گازی اسپیلت

این کولر گازی ها نیز به دو قسمت تقسیم می شوند. یکی از آن ها برای داخل و موتور یا کمپرسور برای خارج است. با این کار کمترین صدا به داخل اتاق می رسد. درست است که موتور این کولر گازی فضای بیشتری را در بیرون به خود اختصاص می دهد اما اگر به فضای داخل اتاق اهمیت می دهید این نوع از کولر ها می توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

سیستم های اسپلیت این امکان را به تولید کنندگان داده اند که کولر گازی هایی با قدرت بالا بسازند. چرا که دستگاه سردکن آن از کمپرسور جداست و می توانند محیط بیشتری را برای تهویه پوشش دهند. این ظرفیت در مقایسه با کولر گازی پنجره ای و قابل حمل ظرفیت بالایی به حساب می آید.

مشاهده سایر محصولات فروشگاه فاتحی

2)اگر به زیبایی اهمیت زیادی میدهید به پنل های کولر گازی دقت کنید.

طراحی پنل از مهم ترین نکاتی است که اگر به زیبایی اهممیت می دهید باید به آن توجه کنید. چرا که تنها چیزی که بعد از نصب مشاهده می کنید پنل آن است. زیبایی محصول باعث می شود شما از خریدتان لذت بیشتری ببرید. پس سعی کنید هوشمندانه خرید کنید. کولری با زیباترین پنل که با موجودی شما سازگار باشد.

3)کولر گازی چند هزار مناسب شماست؟

در این مورد دقت کافی را داشته باشد. چرا که پس از نصب کولر گازی تعویض آن غیر ممکن است. توجه به این عدد از جمله مهم ترین مولفه هایی است که باید به آن توجه کرد. چون اگر طرفیت خنک کنندگی کولری را که انتخاب می کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، آن کولر کارایی کافی را برای شما ندارد. اگر هم کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان بخرید، مجبورید آن را زود به زود خاموش کنید. از طرفی مصرف انرژی هم بیش از حد مجاز برای شما خواهد بود.

برای خرید کولر گازی بهتر است به یکای آن توجه کنید. BTU یکای اندازه گیری ظرفیت اسپیلت است که میزان سرمایش و گرمایش دستگاه را در واحد زمان نشان میدهد. یعنی میزان سرما و گرمایی که کولر وارد محیط می کند. شما می توانید متناسب با فضایی که دارید کولر گازی خود را تهیه کنید.

این ظرفیت ها تقریبی هستند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که در تعیین ظرفیت اسپیلت تاثیر گذارند.

الف)میزان رفت و آمد

هر چه رفت و آمد در یک فضا بیشتر باشد باید کولر گازی با ظرفیت بالاتری انتخاب شود تا در فصل تابستان دچار مشکل نشوید. در کنار رفت و آمد به عایق بودن در و پنجره ها توجه کنید.

ب)آب وهوا

این معیار در عملکرد کولر گازی تاثیر زیادی دارد. اگر در مناطق جنوبی کشور زندگی می کنید بهتر است کولری با حداقل ظرفیت 18000 BTU انتخاب کنید.

پ)تعداد افراد در اتاق

هر چه تعداد افراد بیشتر باشد شما به کولری با ظرفیت بالاتری نیاز دارید. این میزان به ازای هر نفر 600 BTU است که باید مازاد بر ظرفیت اسپیلت باشند.

ت)نورگیر بودن فضا

اگر فضای شما به گونه ای است که نور خورشید به آن زیاد می تابد، باید ظرفیت 1000 BTU به ظرفیت کولر گازی اضاف شود. در غیر این صورت از این نکته چشم پوشی کنید.

ث)ارتفاع سقف

به طور کلی معمولا ارتفاع سقف بین 2/7 تا 3/0 است. اگر ارتفاع سقف محیطی که می خواهید برای آن کولر گازی تهیه کنید از این اندازه بیشتر بود ظرفیت اسپلیت را برای فصل های سرد افزایش دهید.

4)دیگر دستگاه های موجود

اگر برای محیط هایی مانند آشپزخانه و یا محیط هایی با هوای سرد قصد تهیه کولر گازی را دارید، اسپیلت با ظرفیت بالاتر انتخاب کنید.

5)گردش هوا

گردش هوا باعث می شود سرمایش سریع تر انجام شود. اگر در محیطی گردش هوا به سختی انجام شود بهتر است ظرفیت کولر گازی که می خواهید تهیه کنید را افزایش دهید.

یک کولر گازی با ظرفیت بالا یا چند کولر گازی با طرفیت های متفاوت

برای پاسخ به این سوال بهتر است با یک کارشناس صحبت کنید تا بتواند به شما کمک کند. ممکن است فکر کنید خرید چند کولر گازی برای شما مناسب است اما بعد از صحبت با یک متخصص متوجه شوید که بهتر است از یک کولر گازی استفاده کنید. بهتر ات یک بار برای مشورت گرفتن هزینه کنید تا در دراز مدت از خریدتان راضی باشید.

6)کمپرسور های کولر گازی چگونه باشد؟

موتور یا کمپرسور در هر دستگاه قلب تپنده آن سیستم است و حیاتی ترین قطعه آن است. دستگاه های تهویه مطبوع نیز در این مورد حساس هستند و باید کولر گازی با بهترین کمپرسور خریداری کنیم.

بهتر است انواع کمپرسور ها را بشناسیم تا بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

الف)کمپرسور پیستونی(رفت و برگشتی)

این کمپرسور یک پیستون داخل سیلندر است که ظرفیت 16000 BTU تا  37000 BTU دارد. مهم ترین و آزار دهنده ترین عیب آن تولید صدای زیاد است.

ب)کمپرسور روتاری

این کمپرسور مکانیزم جابه جایی مثبت از نوع چرخشی دارد. معمولا در مکان هایی که حجم فشار و هوا بالاست از این نوع استفاده می شود.

این نوع کمپرسور با ظرفیت  6000 BTU تا 35000 BTU ساخته می شود و صدا و مصرف انرژی کمتری دارند.

پ)کمپرسور اسکرول(مارپیچی)

علت نامگذاری این کمپرسور حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی است که باعث فشرده شدن گاز می شود. در حقیقت یکی از مارپیچ ها ثابت و دیگری متحرک است. حرکت حلزون متحرک سبب فشرده شدن گاز می شود.

7)بهترین کمپرسور برای کولر گازی

کمپرسور اسکرول بهترین کمپرسور کولر گازی است که عملکرد بهتری نسبت به دو نوع دیگر دارد. اما خیلی کمتر از آن استفاده می شود. کاربردی ترین کمپرسور های کولر گازی روتاری هستند.

8)بهتر است کولر گازی اینورتر داشته باشد یا نه!

اینورتر قابلیتی است که به واسطه یک برد الکترونیکی به کمپرسور اضافه می شود و می توان در تمامی کمپرسور ها از اینورتر استفاده کرد.

اگر کولر های غیر اینورتر دار در محیط باشند، زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده در دستگاه برسد کمپرسور خاموش می شود. با گذشت زمان و زیاد شدن دمای محیط کمپرسور دوباره شروع به کار می کند. یعنی تنها دو حالت برای موتور وجود دارد. یا خاموش است و یا روشن.

اما کمپرسور های مجهز به سیستم اینورتر، زمانی که دما به حد دلخواه رسید موتور را خاموش نمی کنند بلکه دور موتور را کاهش می دهند.

تفاوت های کولر گازی معمولی با اینورتر

الف)انرژی مصرفی

در سیستم های اینورتر دار مصرف انرژی به دلیل اینکه دیگر نیازی به خاموش و روشن بودن کمپرسور برای حفظ تعادل دمای محیط نیست کمتر است. در نتیجه برق مصرفی کمتری دارند. پس اگر چه قیمت سیستم های اینورتر دار بیشتر است اما این تفاوت با مصرف انرژی کمتر آن ها جبران می شود.

ب)تعمیرات و نگهداری

سیستم هایی که اینورتر دارند معمولا پیچیده تر از سیستم های معمولی هستند. به همین  دلیل هنگام سرویس کاری به نیروی متخصص نیاز است.

پ)صدای کمتر

چون کولر گازی های اینورتر به طور مستمر خاموش و روشن نمی شوند، علاوه بر مصرف برق کمتر صدای کمتری تولید می کنند. چرا که روشن شدن دوباره کولر باعث ایجاد صدا می شود.

ت)میزان مصرف برق کولر گازی

مصرف برق کولر های پنجره ای بسیار زیاد است. به همین دلیل به نسبت دیگر کولر ها ارزان تر هستند. اکثر کولر های گازی با برق تک فاز کار می کنند و برخی به برق سه فاز نیاز دارند. برای مدل های پنجره ای و اسپیلت برق تک فاز کافی است اما کولر های ایستاده و آن هایی که برای محیط های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرند به برق سه فاز نیاز دارند.

9)به میزان سطح انرژی کولر گازی دقت کنید

این عامل به معنای میزان بهره وری انرژی الکتریکی است. با کمک این فاکتور می توانید متوجه شوید که کولر مورد نظر شما چه مقدار از انرژی را به سرما تبدیل می کند. هر چقدر این مقدار بیشتر باشد، دستگاه خنک کنندگی بهتری دارد.

ترکیب اینورتر خوب با دستگاهی با میزان بهره وری بالا، می تواند یک دستگاه با میززان بهره وری بالایی برای شما باشد.

در جدول زیر میزان صرفه جویی هر درجه با درجه A مشخص شده است.

10)پرتاب باد کولر گازی

این معیار به این معناست که یک کولر تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولا فروشندگان کولر گازی از عددی بر حسب متر استفاده می کنند. می توان به راحتی متوجه شد که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است. بهتر است کولری را انتخاب کنید که حداقل پرتاب باد آن 10 متر باشد.

جالب است بدانید بعضی از مدل های جدید، فناوری را به کار گرفته اند باد تنها به جهتی که افراد نشسته اند می وزد و اگر کسی در اتاق نباشد قدرت پرتاب باد را به حداقل می رساند. این خود باعث می شود مصرف برق به حداقل برسد.

11)صدای کولر

صدای کولر از عواملی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. برای پی بردن به میزان صدا به عدد دسی بل (db)  دقت کنید. هر چه عددی که نشان می دهد کمتر باشد کولر کم صدا تر است. شما در کاتالوگ محصولات به راحتی میتوانید این عدد را پیدا کنید.

12)گارانتی داشتن چقدر مهم است؟

خرید کولر با گارانتی مزایایی دارد که باعث می شود بتوان وجود نمونه مشابه بدون گارانتی را در عین حال که قیمت کمتری دارند نادیده گرفت.

اکثر اسپلیت های بدون گارانتی لوله مسی ندارد و علاوه بر پرداخت هزینه به افراد برای نصب باید هزینه جدایی نیز برای لوله ها پرداخت. گاهی نیز گاز خنک کننده دستگاه خالی شده است و برای پر کردن گاز مخزن باید هزینه ای پرداخت کنید.

برای دیدن انواع لوله های مسی این جا کلیک کنید

13)کدام برند برای شما بهتر است؟

در خرید کولر گازی بهتر است تمامی نکات بالا را بدانید و رعایت کنید اما پرفروش ترین و بهترین برند های کولر گازی عبارت اند از: گری، ال جی، اجنرال

14)منطقه محل زندگی خود را در نظر بگیرید

توجه به این نکته باعث می شود نه تنها عمر کولر افزایش یابد بلکه مصرف برق و هزینه های مربوط به آن نیز کمتر شود.

کولر های گازی به سه کلاس آب و هوایی تقسیم می شوند:

  • آب و هوای معتدل (T1)
  • آب و هوای خنک (T2)
  • آب و هوای گرمسیری (T3)

نوع کلاس آب و هوایی هر کولر بر روی برچسب انرژی آن درج شده است.

15)نکات کلی هنگام خرید

  • توجه کنید که کولر گازی مورد نظرتان بادگردان چند جهته دارد یا نه!  بعضی از کولر گازی ها می توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند و برخی نیز چپ و راست را نیز پوشش می دهنند.
  • تایمر های خاموش و روشن کردن (تایمر خواب) بسیار کاربردی است.
  • قابلیت جدید برای دور کردن حشرات به کولر ها اضاف شده است که می تواند برای شما کاربردی باشد.
  • به ریموت کولر ها دقت کنید. استفاده از بعضی از آن ها کار به شدت سختی است و نیاز به یادگیری دارد.

16) از کجا خرید کنیم؟

سوال مهمی که ممکن است برای هر یک از شما پیش بیاید این است که چه فروشگاهی برای خرید مناسب است. فروشگاهی که بتواند نیاز شما را در دوران کورونا در کمترین زمان ممکن پاسخ دهد. بتوانید راحت با کارشناسان فروش در تماس باشید و تمامی سوالات خود را از آن ها بپرسید.

پیشنهاد ما به شما فروشگاه فاتحی است. فرشگاهی که عرضه کننده محصولات تهویه مطبوع در شهر تهران است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *