14 فایده سیستم تهویه هوا

خانواده ای شاد با هوای مناسب خانه

14 فایده سیستم تهویه هوا

اگر شما هم از افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت می دهید این مقاله برای شما کاربردی است چرا که یکی از راه های سالم نگه داشتن هوای منزل و مکانی که در آن فعالیت می کنید نصب و راه اندازی سیستم تهویه هوا است.

همان طور که می دانید سلامت هوای محیط رابطه مستقیمی با سلامتی جسمی شما دارد.هوای داخل خانه باید پاک تر از هوای خارج خانه باشد.اما در بیشتر مواقع این گونه نیست و هوای خارج از داخل پاک تر است.دلیل این اتفاق نبود گردش هوا در محیط خانه است.

بسیاری از افراد این نظر را دارند که با اباز گداشتن پنجره ها و درب ها می توانند کاری کنند تا جریان هوا در خانه جریان داشته باشد.اما باید بدانیم که این تکنیک برای تمامی فصول کاربردی نیست.از طرفی باید بدانید که باز گذاشتن درب ها و پنجره ها علاوه بر گردش هوا، تاثیرات دیگری نیز دارد.

1)کم کردن رطوبت های زیاد

اولین و مهم ترین مزیت بهداشتی سیستم تهویه هوا مطبوع، کاهش رطوبت است که محیط سالمی را برای زندگی و فعالیت به ارمغان می اورد.از آنجایی که رطوبت بالا باکتری، قارچ، گرمازدگی و کم آبی بدن را به همراه دارد تو جه به رطوبت مناسب در انواع محیط ها الزامی است.اگرچه روش های دیگری برای خنک ماندن وجود دارد اما داشتن سیستم تهویه مطبوع مناسب ترین روش برای کاهش رطوبت بالاست.

از جمله عواملی که باعث ایجاد گرما در محیط می شود می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

الف)نور خورشید

دلیل اصلی گرما در طول تابستان  و احساسی که در این ماه داریم خورشید است. این نور و گرما از طریق دیوار ها، سقف ، پنجره ها،… وارد اتاق می شود.دمای اتاق را بالا میبرد و باعث ایجاد گرما در ما میشود.

میزان حرارتی که در اتاق وجود دارد به جهت قرار گرفتن اتاق نسبت به خورشید بستگی دارد.به این صورت که در هنگام صبح از دیوار ها و پنجره های شرقی، در ظهر از سمت جنوب و در عصر ها از دیوار ها و پنجره های غربی نور خورشید وارد خانه می شود.

ب)انسان ها

بدن انسان ها همانند موتور عمل می کند.موتور ماشین سوخت مصرف می کند و با مصرف سوخت انرژی تولید می کند.بدن انسان نیز با مصرف غذا انرژی به دست می اورد  و با به دست اوردن انرژی می تواند کار انجام دهد.با سوختن منبع انرژی در ماشین حرارت تولید می شود و این حرارت به همراه دودد از اگزوز ماشین خارج می شود.در بدن انسان نیز کالری موجود در غذا می سوزد.مقداری از این کالری صرف کار می شود و باقی مانده الری در بدن باعث ایجاد گرما می شود و این گرما در محیط پخش می شود.

به همین دلیل بدن ما نیز همانند سایر ماشین ها گرما به محیط متقل می کند.پس هر چه تعداد افراد در اتاق بیشتر باشد گرما نیز افزایش می یابد.

پ)لوازم برقی

در هر اتاقی چه در خانه و چه در محیط کار وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون، قهوه ساز، لامپ،… وجود دارد که باعث ایجاد گرما و همین طور رطوبت در محیط می شود.

هر چه تعداد این منابع بیشتر باشد گرمای موجود در محیط نیز بیشتر است.این شرایط با نداشتن جریان در محیط کننده تر می شود.

براسا تحقیقاتی که مهندسین انجام داده اند می توان گفت که بدن انسان در دمای25درجه سانتی گراد و رطوبت50درصدی احساس راحتی و خوشایندی دارد.

دستگاه های تهویه باعث ایجاد چنین شرایطی در محیط می شود تا فرد احساس راحتی کند  و بهره وری اش به حداکثر برسد و با توان بیشتری به فعالیتش ادامه دهد.

جالب است بدانید که دیوار ها برای زمانی طولانی گرما را در خود نگه می دارن و این گرما در شب هنگام به درون خانه و محیط آزاد می شود و به این ترتیب دمای محیط در شب بالا می رود.

2) کم شدن حمله های آسمی

محیط زندگی و کار شما باید برای افرادی که از بیماری آسم رنج می برند مناسب باشد.داشتن تهویه هوا مطبوع سبب کم شدن حملات ناشی از آسم می شود.این کار با فیلتر کردن هوای آلوده که حاوی آلاینده ها و مواد حساسیت زا است انجام می شود و موجب از بین رفتن هر گونه رطوبت می شود.

توجه داشته باشید ه فیلتر هوا را باید تعویض کنید.نگهداری فیلتر هوایی که وظیفه خود را به درستیی انجام نمیدهد موجب بازگشت خاک موجود در سیستم تهویه به داخل محیط می شود.به طور میانگین باید فیلتر هارا بین 30تا60روز تعویض کرد.

3)بهتر شدن کیفیت هوا

تنفس آسان و راحت یکی از مهم ترین دلایل داشتن تهویه هوا مطبوع است.چرا که از گرد و غبار گرفته تا باکتی ها، هوای داخل منزل شما به دلیل تهویه نامناسب و گرمای بیش از حد می تواند به سلامت شما آسیب برساند و موجب سردرد، سرماخوردگی، خستگی و سرفه های مکرر شما شود. روش های زیادی برای بهبود کیفیت هوا وجود دارد که مهم ترین آن داشتن سیستم تهویه مناسب است.

4)مشکلات مربوط به کم آبی و گرمازدگی را کاهش می دهد

همان طور که می دانید کم آبی بدن مربوز به مصرف کم آب است و یکی از مهم ترین عواملی که اکثریت به ان تجه نمی کنند تعرق است.اگر شما از دسته افرادی هستید که زیاد تعرق می کنید باید بدانید که بدن شما به آب بیشتری در طول ورز نیاز دارد و در برابر کمبود آب نسبت به افرادی که تعرق کمتری دارند به شدت آسیب پذیر تر است.

زمانی که دمای محیط بالا می رود بدن شما شروع به گرم شدن می کند و به همین دلیل دچار گرمازدگی می شوید.

با استفاده از سیستم های تهویه هوا مطبوع می توانید از هر دو بیماری جلوگیری کنید.هوای خنک در خانه باعث کاهش تعریق و همین طور اهش دمای بدن شما می شود.پس توجه داشته باشید که در محیط هایی باشید که هوا نسبتا خنک است تا بدنتان خنک بماند.

این مقاله را از دست ندهید: 15 راه کاهش مصرف انرژی در سیستم های تهویه

5)از بین بردن حشرات و انگل ها

برای از بین حشرات و انگل ها می توان از تهویه هوا استفاده کرد.برای این کار می توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

الف)ایجاد فضایی خنک برای حشراتی که به آب و هوای گرم و مرطوب برای ادامه زندگی نیاز دارند.

ب)خنک نگه داشتن دمای بدنتان تا حشرات از دمای گرم بدنتان بی بهره بمانند.

تمامی افراد به دنبال راهکار هایی برای مقابله با تهاجم حشرات مانند مورچه، مگس های خانگی و پشه ها هستند.بسیاری از افراد این را نمی دانند که سیستم تهویه هوا مطبوع باعث کاهش این حشرات می شود.چرا که از بین بردن این حشرات باعث زندگی آسوده به دور از مزاحمت و بیماری مریوط به آن هاست.

6)کمک به کاهش استرس

زمانی که مشغول به انجام فعالیت هستید اولین چیزی که ممکن است شما را ازار دهد و موجب اختلال در فعالیت شما شود گرمای محیط باشد.ایجاد محیط کار خنک به کارمندان و افراد مشغول به کار در محیط این امکان را میدهد که بدون استرس کار خود را انجام دهند.

7)خواب اسوده داشته باشید

داشتن محیط گرم و یا خواب با تعریق از دیدن کابوس نیز بدتر است.می توانید با چرخاندن بالش و یا جابه جایی خودتان در رختخواب کمی احساس سرما کنید اما هنگامی که نتوانید خواب اسوده داشته باشید نمی توانید در هنگام بیداری به درستی فعالیت کنید و ممکن است که روز کسل کننده ای را پیش رو داشته باشید.

بهترین راه برای داشتن یک خواب راحت با محیط خنک، داشتن تهویه هوایی است که به شما کمک می کند.

8) از بو های ازار دهنده دوری کنید

بخار، هوای کثیف، مواد شیمیایی، مواد تمیز کننده و همین طور موادی که تاریخ مصرف آن ها منقضی شده است به ایجاد بوهای ناخوشایند در محیط  کمک می کند.با داشتن چرخه جابه جایی هوای پاک به کم تهویه هوا می توانید از هر گونه بوی بد و تهوع آور که زندگی را برای شما سخت می کند  و به سلامتی شما آسیب می رساند دوری کنید.

امروزه با فرسوده شدن تاسیسات بسیاری از ساختمان ها، بوی نامطبوع فاضلاب در اکثر ساختمان ها به مشام می رسد.

ممکن است بعضی از افراد حیوان خانگی داشته باشند که این خود نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود و تمام این عومال وقتی که هوا گردش ندارد باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

9) رشد باکتری ها

بدون داشتن سیستم تهویه هوا رطوبت موجود در محیط زیاد می شود و این رطوبت محیط را برای پرورش قارچ مستعد می کند.از جمله فواید داشتن تهویه هوا داشتن محیطی خشک و به دور از هر گونه قارچ و باکتری است.

10)استفاده از سیستم های رطوب کننده

سیستم های تهویه هوا مطبوع برای اینکه هوای خانه را خنک کند رطوبت را از هوا می گیرد و ان را به سرما تبدیل می کند که این روند در روز های گرم تابستان بسیار عالی و مطبوع است.

اما باید این را بدانیم که کاهش بیش از حد رطوبت هوا می تواند اثرات مخربی را بر روی سلامتی ما به همراه داشته باشد.زیرا هوای خشک می تواند بر روی مجرای تنفسی اثر بدی بگذارد و باعث التهاب سینوس ها شود.

برای جلوگیری از این مشکل می توان از سیستم های مرطوب کننده کننده هوا استفاده کرد.

معمولا افراد در فصول مختلف سال حساسیت های متفاوتی دارند و دلیل آلرژی به این دلیل است که هوا آلودگی دارد.شما با به کار گیری سیستم های تهویه هوا مطبوع می توانید عواملی را که باعث ایجاد آلودگی می شود از هوای خانه حدف کنید.

11)آلودگی هوا

امروزه اکثر مردم بیشتر اوقات خود را خارج از منزل سپری می کنند.زمانی که به منزل می رسند دوست دارند تا به دور از هیاهو های بیرون از خانه در منزل استراحت کنند.به همین دلیل باید از آلودگی های موجود در خارج از خانه که به سلامتی انسان ضرر می رساند به دور باشند.

12)حذف مواد سمی از مواد موجود در خانه

در ساخت خانه و حتی لوازم منزل از مواد شیمیایی و سمی استفاده میشود ه به مرور زمان در هوا پخش می شود و همین امر موجب سمی شدن هوای خانه می شود و این دلیل میتواند دلیل بسیار مهمی در خرید سیستم تهویه هوا مطبوع باشد

اگر نمی دانید تهویه مطبوع چیست این مقاله نیز کاربردی است: سیستم های تهویه مطبوع چیست؟

13)استفاده از تهویه مطبوع در مکان های مختلف

الف)ساختمان ها

از مهم ترین وظایف یک سیستم تهویه مطبوع فراهم کردن آسایش برای ساکنین است.به همین دلیل این سیستم ها اغلب در مجتمع های مسکونی و چندمنظوره استفاده می شود.

ب)بیمارستان

تامین شرایط در این مکان ها بسیار مهم و حیاتی است اما مهم تر از همه تامین بهداشت  و تامین هوای پاک است.این امر آنقدر اهمیت دارد که می تواند باعث از بین رفتن و یا حفظ جان انسان ها شود.

پ)هتل

در هتل ها تامین اسایش به همراه بهینه سازی اهمیت زیادی دارد.به همین دلیل باید از سیستم تهویه مطبوع پیشرفته و به روز استفاده کرد تا علاوه بر انجام وظیفه، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند.

ت)کارخانه ها

در اغلب خطوط تولید به سیستم های تهویه مطبوع نیاز است تا بتوانیم کیفیت محصول را به درستیی تضمی کنیم.

14) زندگی سالم تر

برای داشتن زندگی اسوده و راحت به جای شکایت از شرایطی که در آن قرار گرفته اید می توانید به خودتان کمک کنید.با داشتن سیستم های تهویه هوای مناسب با شرایط شما به خود، خانواده و زندگیتان کمک کنید.

نکاتی که باید بدانید

1)سرویس کردن تهویه مطبوع

فرایند سیستم تهویه مطبوع با ایجاد رطوبت همراه است. همان طور که دیده اید در فصل سرما پنجره ها بخار می کنند و نشانه ای برای این حکم است.

در صورت داشتن سیستم تهویه مطبوع رطوبت اضافی خارج و به بیرون انتقال داده می شود.این اتفاق در سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل نیز که رطوبت را ذخیره می کنند رخ می دهد.اما باید این نکته را بدانیم که آب ذخیره شده در این سیستم ها باید خالی شود. زیرا در صورت خالی نشد باعث ایجاد بیماری های قارچی می شود و می تواند باعث ایجاد ضرر های غیرقابل جبرانی باشد.

پس این نکته را فراموش نکنید که قبل از فصل گرما سیستم تهویه مطبوع را سرویس کنید تا از خطرات احتمالی به دور باشید.

2)نگران نباشید

مطابقت پیدا کردن با آب و هوای مختلف نشان دهنده قدرت بدن انسان است.مانند زمانی که شما از هوای گرمی که خارج از محیط بسته وجود دارد وارد محیط بسته ای که هوای خنکی دارد می شوید و هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.چون بدن شما ان قدر هوشمند است که می تواند خود را با شرای به سرعت وقف دهد.

اما بیماران دیابتی این قدرت را کم تر از انسان های سالم دارند.

3)فن کویل ها

معمولا در ساختمان های اداری برای خنک کردن محیط از فن کویل و چیلر استفاده می شود که در شرایط ایده آل نمی تواند باعث بروز بیماری از طریق هوا شود.اما اگر ابی که در این سیستم استفاده می شود عوض نشود به راحتی موجب ایجاد بیماری می شود.

اما در سیستم های تهویه مطبوع خانگی این ریسک به هیچ عنوان وجود ندارد.

پیشنهاد ها

برای خنک کردن ارزان ترین و بهینه ترین روش داشتن محیط پاک، به کارگیری سیستم تهویه هوا است. چون این سیستم هنگامی که با تکنیک های مناسب به کار گرفته می شود از جمله بهترین راه حل ها برای دور کردن گرما از خانه است.

این موضوع درست است که در بعضی مناطق و در بعضی از فصول سال میتوان از تهویه طبیعی برای تامین هوای مساعد و کافی استفاده کرد؛به این صورت که در مناطق مرطوب و نسبتا گرمسیر که تفاوت ئما بین شب و روز کم است سیستم تهویه برای سرمایش مناسب نیست و می توان از تهویه طبیعی هوا در زیر شیروانی ها استفاده کرد اما با تمام این تفاسیر باید بدانیم که استفاده از سیستم های تهویه امری ضروری است.

با کمک سیستم های تهویه هوای مطبوع موجود در فروشگاه فاتحی از تابستان و زمستان لذت کافی را ببرید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (4)

 • امین لطفی پاسخ

  با سلام خدمت شما وب مستر گرامی
  این کامنت صرفا جهت اطلاع شما ارسال شده و میتوانید آنرا منتشر نکنید

  بنده امین لطفی لطفی هستم و به سئوکاران مختلف کمک میکنم تا سئوی سایت خود را
  بهبود بدهند

  میتوانم برای شما اینکار را انجام دهم

  هزار پانصد لینک کامنتی با انکر تکست دلخواه شما

  صد و پنجاه هزار تومان

  برای ارتباط با من با شماره زیر تماس بگیرید

  09107672287

  اکتبر 17, 2022 در 11:29 ق.ظ
  • تهویه فاتحی پاسخ

   سلام ممنون از لطف شما

   مارس 1, 2023 در 11:47 ق.ظ
 • چاپخانه پاسخ

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون هزینه سیستم تهویه برای خانه 80 متری چقدر می‌شود؟

  جولای 10, 2023 در 1:09 ب.ظ
  • تهویه فاتحی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ممنون از اینکه اطلاعات سایت را مطالعه میکنید
   شما میتوانید از یک دستگاه کولرگازی 24,000 BTU یا 32,000 BTU استفاده کنید

   جولای 31, 2023 در 10:14 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *