علل نشتی لوله های مسی و 8 گام رفع آن

تعمیر نشتی لوله ها

علل نشتی لوله های مسی و 8 گام رفع آن

در این مقاله سعی بر آن است تا مشکلات ناشی از نشت لوله های مسی و عواملی که باعث ایجاد خورندگی در آن ها می شود را توضیح و راهکار هایی برای جلوگیری از این مشکل معرفی کنیم.
در ادامه نیز روش هایی را برای برطرف کردن نشتی لوله ها در اختیارتان قرار می دهیم.
در پایان مقاله نیز از جمله بهترین راه های پیشگیری از این اتفاقات ناگوار اشاره شده است.

از کجا متوجه شویم لوله های ساختمان مشکل دارند؟

آب آلوده، خیس شدن سقف و دیوار ها، ترک خوردگی و لق شدن کف پوش ها و یا بالا رفتن قبض آب به صورت ناگهانی می تواند از نشانه های شکست لوله ها و نشتی لوله های مسی باشد.
بعضی از این عوامل می توانند به تنهایی و یا هم زمان اتفاق افتاده و در این صورت می توانید حدس بزنید که سیستم لوله های شما نیاز به تعمیر و رسیدگی در اولین فرصت دارد. ممکن است این گونه اتفاق ها در کمتر از 2 سال از ساخت ساختمان شما بیوفتد.

اما افتادن این اتفاق ها بعد از گذشت 15 سال از ساخت و استفاده از ساختمان شایع ترند. پس باید تمام سعی خود را بکنید تا بهترین نحوه استفاده را از لوله های مسی خود داشته باشید و شاهد نشتی لوله های مسی در ساختمان ها نباشید.
ممکنن است با خودتان فکر کنید که در هر جا که کیفیت آب آشامیدنی پایین است خوردنگی لوله ها بیشتر است اما در مناطقی که آب آشامیدنی از بهترین کیفیت از نظر کیفی برخوردار است.

این اتفاقات مشاهده می شود. چرا که عوامل متعددی برای خوردندگی لوله ای وجود دارد که به کیفیت آب ربط چندانی ندارد.

اتصالات مسی

راهکار هایی برای تعمیر لوله های مسی

در صورت نشت لوله ها راهکار های مختلفی برای انتخاب کردن دارید. این راهار ها به صورت موقتی هستند و می توانند تا حدی به شما کمک کنند. پس از استفاده از این راهکار ها باید به متخصصین مراجعه کرده و از آن ها کمک بگیرید.
از جمله این راهکار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)رفع نشت لوله با استفاده از روش دو کوپلینگ و یک تکه لوله

از جمله رایج ترین روش های رفع نشتی لوله های مسی است. این روش در وضعیت ترکیدگی یا سوراخ شدن لوله ها، از جمله اولین انتخاب هاست.
بهتر است قبل از شروع آب را قطع کنید. قسمت سیب دیده را با کاتر قطع برش داده و قبل از مونتاژ داخل لوله را پلیسه گیری کنید.
بعد از لحیم کاری کافی است لوله را تمیز و تست نشتی ساده انجام دهید.

2)اتصالات کمپرسی

از جمله ساده ترین روش هایی است که برای رفع نشتی از آن استفاده می کنند. قبل از هر چیز باید بدانید که اتصالات کمپرسی از سه قطعه تشکیل شده: اتصال، روکش و پیچ نگه دارنده. زمانی که پیچ نگه دارنده را سفت می کنید روکش بین آن فشرده شده و بی اتصال فلزی و لوله اتصالی قوی و بدون نشتی ایجاد می شود.

برای نصب این اتصال بر روی لوله مانند روش قبل قسمت آسیب دیده را با کاتر برس داده و داخل لوله را گشاد کنید. برای محکم کردن این اتصال به دو آچار نیاز است. قبل از هر چیز به روکش کمی روان کننده بزنید تا اتصال ساده تر شده و در حقیقت کار سیلر را انجام دهد.

3)کوپلینگ اسلیپ

اگر با کار کردن با لحیم آشنایی ندارید و ترجیحتان این است که لوله ها را دستکاری نکنید، این بهترین روش رفع نشتی لوله های مسی است.
قبل از هر کاری آب را قطع کنید. لوله را با کاتر ببرید. داخل آن را پلیسه گیری کنید. حالا کوپلینگ را به لوله وصل کرده و آن را با آچار فرانسه سفت کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که هر دو علامت روی لوله دیده شده و محل نشتی پوشانده شود.

مشاهده انواع لوله های مسی موجود در فروشگاه فاتحی

4) گیره تعمیر لوله KIBOSH

اگر می خواهید به جای تعمیر های موقت از ابزار اماده استفاده کنید، این روش از بهترین روش هاست. به طوری که نشتی لوله در کمتر از 5 ثانیه گرفته می شود. از مواد غیر سمی ساخته شده که می توانید آن را تا چند روز روی لوله اسیب دیده قرار دهید.
برای نصب این گیره روی لوله، سایز لوله اسیب دیده را مشخص و سایز گیره را متناسب با ان انتخاب کنید. پس از آن تنها کاری که باقی می ماند وصل کردن گیره به محل نشتی است.
هر چند این گیره ها کارایی زیادی دارند، این راهکار نیز موقتی است اما بازه بیشتری را برای تعمیر در اختیارتان قرار می دهد.

5)تعمیر با لحیم

از جمله روش هایی برای سوراخ کرد روی لوله با لحیم کاری است. اگر یک سوراخ کوچک در لوله باشد با کمک لحیم کاری می توان این مشکل را برطرف کرد.
شیر فلکه اصلی را ببندید و مطمئن شوید که هیچ گونه آبی در لوله ها نیست. سپس لوله ها را تمیز کنید. کمی شار روی لوله زده و لوله را به ارامی گرم کنید تا رنگ شار عوض شود. حال لحیم را روی قسمتی که سوراخ شده قرار داده تا سوراخ به صورت کامل بسته شود. در این صورت می توانید تا زمان تعمیر قطعی لوله توسط متخصصین از لوله کشی ها استفاده کنید.

لحیم لوله مسی

6)سیم مسی برای ترکیدگی

اگر ترکیدگی بزرگ باشد دیر نمی توان از لحیم برای رفع نشتی لوله مسی استفاده کرد. در این حالت بهترین کار استفاده از سیم مسی است. قسمت اسیب دیده لوله را با پد ساینده تمیز کنید و سیم را دور لوله بپیچید و آن را ثابت کنید.حال مانند روش قبل عمل کنید و سیم را روی لوه لحیم کنید.تا لوله به صورت موقت تعمیر شود.
این روش نشتی را تنها برای یک یا دو روز بر طرف می کند. اما باید به دنبال راه حلی دائمی باشید.

7) چسب الفا

این چسب از پلیمری ساخته شده که می تواند با لوله ترکیب شده و مقاومت بالایی را تحمل کند. این چسب نیز غیر سمی است و می توان تا چند روز ان را روی لوله نگه داشت. اما استفاده طولانی مدت از آن مناسب نیست. باید دقت کرد که این چسب برای لوله هایی که نزدیک به دیوار هستند مناسب نیست. چرا که فضای کافی برای کار موجود نیست.

8) بتونه اپوکسی FREEZE FIX

این کیت شامل یک دستمال که آغشته به اپوکسی است و زمانی که روی سوراخ قرار بگیرد می تواند آن را موقتا ببندد. نحوه استفاده از آن به این صورت است که بتونه اپوکسی خم می شود تا قسمت های A و B با هم ترکیب شده و ان را روی لوله بزنید.

فراموش نکنید که باید پارچه روی کیت را به مدت یک دقیقه در آب فرو کنید و سپس آن را دور بتونه بپیچید. پارچه را با دست بکشید تا بتونه را جذب کند. قبل از باز کردن آب مطمئن شوید که اپوکسی کاملا خشک شده باشد.

بهترین راهکار

و اما بهترین راهکار پیشنهادی ما به شما! تا اینجا راهکار هایی که به شما گفته شد به صورت موقتی بوده. در این قسمت به عنوان نتیجه گیری می خواهیم مهم ترین راهکار برای پیشگیری را به شما عزیزان پیشنهاد کنیم. راهکاری به شدت ساده!!
اگر شما در هنگام خرید، لوله مسی را خریداری کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد خیلی دیر و یا حتی هرگز با این مشکلات مواجه نمی شوید.
پس فروشگاهی را پیدا کنید که بتوانید به راحتی در زمان کرونا از آن خرید کرده و از کیفیت محصول آن مطمئن باشید.

فروشگاه فاتحی که مدت هاست در تامین لوله های مسی فعالیت دارد و از سابقه خوبی برخردار است به شما عزیزان در تهیه بهترین نوع لوله های مسی کمک می کند تا از هر گونه نشتی به دور باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *